Która metoda osuszania pomieszczeń z wilgoci jest najefektywniejsza?

Utrzymanie komfortowego i zdrowego poziomu wilgotności w domu lub mieszkaniu jest ważne z wielu powodów. Przede wszystkim zbyt wysoki poziom wilgoci w pomieszczeniu sprawia, że ​​ludzki organizm gorzej radzi sobie z zarządzaniem gospodarką cieplną, co oznacza, że w zbyt wilgotnym środowisku bardziej się pocimy.

Wilgotny dom zapewnia również doskonałe warunki wzrostu dla drobnoustrojów i roztoczy, a także rozwoju grzybów czy pleśni, które nie tylko nieestetycznie wyglądają, ale mają też negatywny wpływ na nasze zdrowie. Dlatego osuszanie pomieszczeń z wilgoci jest ważnym działaniem zaradczym, zwłaszcza w słabo ogrzewanych budynkach i pomieszczeniach o słabej wentylacji.

Wpływ wilgoci i pleśni na stan zdrowia

Jak już zaznaczyliśmy, wilgotny dom jest podatny na rozwój pleśni. Jakie zagrożenie to ze sobą niesie? Pleśń może przyczynić się do zaistnienia i pogorszenia się stanów chorobowych, takich jak alergia czy astma. Długotrwałe przebywanie w pomieszczeniu, na ścianach którego kwitnie pleśń, może doprowadzić do nasilenia się chorób do stanu zagrażającego życiu.

Wśród poważnych problemów zdrowotnych spowodowanych długotrwałym kontaktem z pleśnią znajdują się bóle głowy, problemy z koncentracją, bóle mięśni i stawów, objawy grypopodobne, problemy z oddychaniem i zmęczenie, które mogą dotyczyć również osób bez przewlekłych chorób układu oddechowego. Dlatego konieczne jest podjęcie działań w celu utrzymania poziomu wilgotności w domu w normalnym zakresie 30-50%. Osuszanie pomieszczeń z wilgoci powinno być regularną praktyką niezależnie od stanu zdrowia mieszkańców.

Jak poznać, że nadszedł czas osuszania pomieszczeń z wilgoci?

Oprócz wymienionych powyżej objawów zdrowotnych można zauważyć kilka charakterystycznych oznak, że poziom wilgotności w Twoim domu jest zbyt wysoki.

Gromadzenie się pleśni

Do najbardziej widocznych należą plamy pleśni w rogach pomieszczeń i na sufitach. Powstają one w miejscach, w których najbardziej gromadzi się wilgoć powstająca w trakcie zabiegów higienicznych czy gotowania.

Zbieranie się pary na oknach

Inną wyraźną oznaką nadmiernej wilgoci w domu jest kondensacja, występująca zazwyczaj na oknach. Zaparowane okna i skraplająca się z nich woda powstaje, kiedy wewnątrz pomieszczenia wilgoci jest zbyt wiele, a okna i przewody wentylacyjne są tak szczelne, że nie ma ona jak ujść na zewnątrz.

Kiedy zachować ostrożność?

Inne wskaźniki, na które należy zwrócić uwagę, to wyczuwalny zapach stęchlizny, nadmierne i nagłe gnicie drewna oraz plamy wodne. Jeśli zauważysz którekolwiek z nich, jak najszybciej zmierz wilgotność w domu za pomocą higrometru. Jeśli wynik jest większy niż 50%, należy rozpocząć osuszanie pomieszczeń z wilgoci.

Sposoby na naturalne osuszanie pomieszczeń

Zanim je zaplanujesz sprawdź, na czym polega osuszanie budynków z wilgoci i znajdź najlepszy sposób dla siebie, dostosowany zarówno do Twojego stylu życia, jak i wszystkich pozostałych domowników. Najłatwiejszym sposobem osuszenia domu jest użycie przeznaczonego do tego celu urządzenia. Osuszacze są jednak stosunkowo drogie w zakupie i zazwyczaj wymagają dużej ilości energii elektrycznej. Jeśli poziom zawilgocenia w Twoim domu tego wymaga, skontaktuj się z firmą zajmującą się osuszaniem profesjonalnie – wynajęcie sprzętu lub zlecenie komuś tego zadania jest znacznie tańsze niż zakup urządzenia na własność. Ponadto osuszacze mogą sprawić, że powietrze w domu będzie zbyt suche, co stwarza nowe problemy, w związku z tym zlecenie osuszania przeszkolonym profesjonalistom pozwoli zachować odpowiedni poziom wilgotności.

Jeśli jednak sytuacja nie wymaga jeszcze angażowania osuszacza, możesz zastosować kilka domowych sposobów na osuszenie pomieszczeń z wilgoci.

Absorbcja wilgoci

Spróbuj ustawić doniczki z chlorkiem wapnia w problematycznych obszarach domu, a szybko zauważysz obniżenie poziomu wilgotności. Chlorek wapnia w postaci proszku kupisz w większości dużych sklepów budowlanych czy z narzędziami. To naturalny i stosunkowo sposób pochłaniania wilgoci.

Usprawnienie wentylacji

Prawdopodobnie najprostszym i najtańszym sposobem na skuteczne zmniejszenie wilgotności w domu jest poprawne ustawienie wentylacji. Najłatwiejsze jest jak najczęstsze otwieranie drzwi i okien, zwłaszcza w trakcie gotowania. Warto również umieścić wentylatory w miejscach gromadzenia się wilgoci, aby usprawnić cyrkulację powietrza.

Ograniczenie roślinności

Rośliny produkują wilgoć, co może mieć bezpośredni i znaczący wpływ na jej poziom w pomieszczeniu. Jeśli w danym miejscu wilgoci jest za dużo, przenieś wszystkie żywe rośliny doniczkowe na zewnątrz i zastąp je syntetycznymi alternatywami w pomieszczeniu.

Skrócenie prysznica

Największym źródłem wilgoci w większości domów jest łazienka – w szczególności prysznice. Pamiętaj, by podczas prysznica zawsze odkrywać kratkę wentylacyjną w łazience, a jeśli masz taką możliwość, pozostaw otwarte drzwi i okna na około 30 minut później. Również skrócenie czasu kąpieli zmniejszy wilgoć w domu.

Zmiana sposobu suszenia prania

Jeśli to tylko możliwe, najlepiej rozwieszać ubrania do wyschnięcia, korzystaj z suszarki bębnowej. Pranie rozwieszaj tylko w dobrze wentylowanym pomieszczeniu.

Naprawienie przecieków

Jeśli nagle zauważysz ślady wilgoci ścianach, prawdopodobnie masz gdzieś nieszczelną rurę. W tym wypadku najlepszym rozwiązaniem jest wezwanie hydraulika. Zacieki pojawiły się na suficie? To może wskazywać nieszczelność dachy lub zatkaną rynnę.

Korzystanie z suchych źródeł ciepła

Może to brzmieć zagadkowo, ale wilgotność powietrza jest uzależniona od sposobu jego ogrzewania. Jeśli korzystasz z centralnego ogrzewania gazowego, to z jednej strony rzeczywiście go ogrzewasz, z drugiej jednak w procesie spalania gazu produkowana jest wilgoć, która może być problemem. Rozwiązaniem może być korzystanie z pieca opalanego drewnem lub grzejnika pokojowego, który jednocześnie ogrzewa i osusza powietrze.

Osuszaj – ale nie przesadzaj!

Pamiętaj, że niewielka ilość wilgoci jest niezbędna zarówno dla dobra Twojego organizmu, jak i elementów wyposażenia domu czy mieszkania. Monitoruj stale sytuację i podejmuj działania tylko wtedy, kiedy jest to konieczne, a stworzysz bezpieczne i wygodne miejsce do życia.

570 45 45 05