Osuszanie budynków – na czym polega?

Osuszanie budynków jest potrzebne w momencie, kiedy dany obiekt zmaga się z problemem wilgoci. Może tak się zdarzyć z różnych powodów. W głównej mierze są to wszelkiego rodzaju czynniki atmosferyczne, jak intensywne deszcze czy podtopienia. Nietrudno się domyślić, że wilgotne ściany i stropy spowodują utratę właściwości termoizolacyjnych budynku. Dlatego należy jak najszybciej przeprowadzić proces osuszania, aby uniknąć zwiększenia kosztów ogrzewania i rozwoju pleśni w domu.

Na czym polega osuszanie budynków?

Każdy z nas jest narażony na różnego rodzaju awarie, jak nieszczelność hydroizolacji dachu, powódź, niedrożność rynien i wiele innych nieprzewidzianych zdarzeń. Woda jest niezwykle trudnym przeciwnikiem i bardzo szybko wchłania się w ściany, podłogi oraz meble. Nikomu nie trzeba tłumaczyć, że takie wilgotne środowisko jest podatne na rozwój grzybów, pleśni i drobnoustrojów. Dodatkowo towarzyszy temu specyficzny zapach stęchlizny.

Osuszanie ma na celu przywrócić pierwotny stan w budynku i to jeszcze w jak najkrótszym czasie, ograniczając przy tym zniszczenie elementów konstrukcyjnych, a także ruchomych. Pierwszym krokiem jest jak najszybsze wypompowanie wody z pomieszczeń, unikając w ten sposób jeszcze większych szkód. Następnie specjaliści dobierają metodę, która pozwoli usunąć zalegającą wilgoć.

Zawilgocone budynki – jak z nimi postępować?

Osuszanie budynków zawsze rozpoczynamy od rozpoznania i wyeliminowania prawdziwej przyczyny problemu. Tylko wtedy zagwarantujemy sobie komfort mieszkania i unikniemy kosztownego oraz trudnego do przeprowadzenia remontu generalnego. Dzięki tej technologii skutecznie pozbędziemy się problemu z wilgocią, chroniąc tym samym budynek przed zniszczeniem.

Niezwykle istotne jest podczas osuszania budynku, aby przestrzegać kilku zasad, bo wtedy wszystkie prace przebiegną bez żadnych komplikacji. Jedna z tych zasad mówi o stworzeniu dokumentacji, która będzie zawierać między innymi takie kwestie jak:

  • ocena stanu technicznego, dotycząca jakości hydroizolacji budynku,
  • ocena przegród – ich stan techniczny, rodzaj materiałów oraz stopień zawilgocenia,
  • dobór metody osuszania.
570 45 45 05