Wilgoć na oknach po nocy — zimowe wyzwanie czy większy problem?

Wstajesz rano, odsłaniasz żaluzje i pierwsze co widzisz to skroplona woda na oknach? Mokre szyby to dość zaskakujące, ale mimo wszystko często spotykane zjawisko. Możesz je zauważyć szczególnie zimą, która charakteryzuje się wysoką różnicą temperatur między ciepłym wnętrzem a mroźnym powietrzem na zewnątrz budynku.

W tym momencie warto zadać sobie pytanie – czy jest to jedynie wyzwanie zimowe, a może jednak problem na większą skalę?

Dlaczego zimą po nocy okna są mokre?

Rozwiązanie tej zagadki jest głęboko zakorzenione w definicji zjawiska zwanego kondensacją. Jest to nic innego, jak naturalne zjawisko fizyczne, polegające na zamianie pary wodnej w ciecz. Jak to się ma do skraplania wody na szczelnie zamkniętych oknach?

Z reguły para wodna osadza się na najchłodniejszych powierzchniach w danym pomieszczeniu. Niska temperatura szyby sprawia, że wilgoć skrapla się na jej powierzchni, a wysoka wilgotność powietrza znacznie wpływa na warunki, w których woda na oknach towarzyszy nam każdego zimowego poranka.

Jaką rolę odgrywa wilgotność powietrza?

Jak już ustaliliśmy, skroplona para wodna na szybach pojawia się kiedy nadmiar wilgoci osiądzie na chłodnych powierzchniach (w tym przypadku oknach). Wysoka wilgotność powietrza sprzyja procesowi kondensacji, a wynika to z prostej zależności – wysoce wilgotne powietrze, to więcej pary wodnej do skroplenia. Dlatego polecamy stale monitorować poziom wilgotności powietrza, do czego wystarczy zakup najprostszego higrometru.

Skraplanie wody na oknach — przyczyny

Wiemy już, że woda na oknach skrapla się od nadmiaru wilgoci oraz różnicy temperatur. Istnieje jednak szereg innych czynników, które przyczyniają się do tego procesu.

Zdarzyło Ci się w trakcie gotowania lub wieszania prania zauważyć, że Twoje okna są całe zaparowane? Dzieje się tak, gdyż ciepłe powietrze wewnątrz pomieszczenia sprzyja powstawaniu pary wodnej, która w wyższej temperaturze skrapla się w większych ilościach.

Sytuacja wygląda analogicznie w przypadku niesprawnej wentylacji odpowiedzialnej za cyrkulację powietrza w pomieszczeniach. Dołóżmy do tego stare, nieszczelne okna, które nie pozwalają wilgoci wydostać się na zewnątrz i mamy idealne warunki do powstawania wody na oknach.

Woda na oknach — jak temu zaradzić?

Sposobów na walkę ze skraplaniem wody na oknach jest wiele. Na dobry początek warto rozważyć regularne wietrzenie pomieszczeń. Świeże powietrze oprócz walorów zdrowotnych może również powodować spadek wilgotności w pomieszczeniu. Jednak intensywne wietrzenie to nie wszystko.

Zalecamy również montaż nawiewników okiennych w górnej części okna. Pozwoli to na zachowanie stałej cyrkulacji powietrza, czego efektem będzie mniejsza wilgotność powietrza.

Jeśli powyższe działania nie wystarczą, to w pogotowiu czekają osuszacze powietrza. Ich wydajność umożliwia skuteczną redukcję nadmiaru wilgoci z pomieszczenia.

Niezależnie od wybranej metody, pamiętaj, że wilgotność powietrza powinna mieścić się w przedziale 40-50%, a po kompleksową ofertę osuszania budynków zapraszamy do Osuszarni. Bezpłatna ekspertyza i najwyższa jakość świadczonych usług pomoże Ci w walce z nadmiarem wilgoci.

570 45 45 05