Przyczyny zalania mieszkania — poznaj 5 najczęstszych powodów

Sytuacji, po których dochodzi do zalania, jest mnóstwo, a wszystkie mają jeden wspólny mianownik – pojawiają się w najmniej spodziewanych momentach. Dodatkowo potrafią wyrządzić naprawdę poważne szkody, a straty często są liczone w setkach, a nawet tysiącach złotych. Oprócz tego sam proces osuszania mieszkania jest długotrwały. Im trudniej pomieszczenie osuszyć, tym łatwiej o większą wilgotność powietrza, a jak wiemy – gdzie wilgoć tam pleśń i grzyb.

Najczęstsze przyczyny zalania mieszkania

Od rozszczelnionej rury w ścianie przez awarię sprzętu, na nieuwadze sąsiada kończąc. Przyczyn zalania jest wiele i nie zawsze występują z naszej winy. Warto pamiętać co należy zrobić, żeby się zabezpieczyć na wypadek zniszczeń, jakie możemy ponieść na skutek zalania:

  • regularna weryfikacja sprawności urządzeń korzystających z wody,
  • czy też błahe z pozoru pamiętanie o zakręcaniu wody w zlewie bądź wannie,
  • i przede wszystkim konieczność posiadania ubezpieczenia od zalania.

To tylko przykłady, które są w stanie oszczędzić nam przykrych doświadczeń takich jak osuszanie mieszkań po zalaniu.

Zalanie przez sąsiada

To chyba jeden z najczęstszych przypadków zalania naszych czterech ścian. Przyczyn może być wiele:

  • niewłaściwa instalacja wodna,
  • usterka pralki czy też zmywarki,
  • pęknięty zawór,
  • albo zwykła nieuwaga, która może doprowadzić do tego, że sąsiad zapomni zakręcić kran.

W przypadku zalania najlepiej od razu udać się do sąsiada w celu ustalenia przyczyny awarii, a następnie należy niezwłocznie powiadomić pogotowie hydrauliczne oraz firmę ubezpieczeniową i sporządzić protokół zalania, żeby móc ubiegać się o odszkodowanie.

Warto w tym miejscu zaznaczyć, że natychmiastowa reakcja w połączeniu z dobrymi relacjami sąsiedzkimi może stanowczo zminimalizować skutki zalania.

Nieszczelny dach

To kolejna z przyczyn dostania się wody do pomieszczeń i powstawania zacieków na ścianach. Nadmiar wody spowodowany topniejącym śniegiem jak i sporymi opadami może w prosty sposób przeniknąć do środka budynku, co podnosi wilgotność ścian i sprzyja rozwojowi grzybów i pleśni.

W takim przypadku lokator koniecznie musi zgłosić zdarzenie do zarządu wspólnoty czy też rady nadzorczej spółdzielni mieszkaniowej i niezwłocznie poinformować odpowiednie służby oraz firmę, w której posiada ubezpieczenie od zalania.

Pęknięty wężyk doprowadzający wodę

Czyli najczęściej bagatelizowana awaria. Może się wydawać, że z pozoru niewinny wężyk nie jest w stanie wyrządzić większych szkód. Nic bardziej mylnego – jak każda inna przyczyna jest w stanie doprowadzić do poważnych uszkodzeń i strat materialnych.

Powódź

Jest to chyba najbardziej losowe zdarzenie z całego zestawienia, na które mamy najmniejszy wpływ. Straty, jakie musimy przez nie ponosić to często nie tylko zniszczony parkiet lub meble. W tym przypadku jedyną opcją minimalizacji zniszczeń jest inwestycja w systemy przeciwpowodziowe.

Pęknięta rura

Minimalizować ryzyko pęknięcia rury można na wiele sposobów. Regularne przeglądy i konserwacja to dobry krok w tym kierunku z racji tego, że mocowania rury w poziomie jak i pionie z czasem mogą się wyrobić i w efekcie pęknąć. Dlatego w przypadku wykrycia awarii należy usunąć wadliwy element jak najszybciej, oczywiście korzystając z pomocy profesjonalnego hydraulika.

570 45 45 05