Osuszanie podposadzkowe – kiedy warto zastosować?

Zalanie potrafi przysporzyć ogromnych zmartwień oraz stresu. Nic w tym dziwnego, zważywszy na ilość wygenerowanych szkód oraz strat materialnych, jakie wówczas ponosi właściciel mieszkania, czy domu! Czasem, gdy zalanie jest bardzo duże, woda przedostaje się również pod posadzkę. Co należy zrobić w takim przypadku?

Osuszanie posadzki po zalaniu

Wyobraźmy sobie następujące zdarzenie: wracamy do domu po pracy i odkrywamy, że w kuchni lub łazience leje się woda. Natychmiast odcinamy jej dopływ, wycieramy podłogę do sucha, a także otwieramy na oścież okno, by przyspieszyć proces wysychania. Wówczas cały proces osuszania możemy przeprowadzić samodzielnie, nawet bez korzystania z fachowej pomocy.

Taka strategia działa niestety wyłącznie w przypadkach lekkiego zalania, które wykryliśmy szybko. Czasem niestety zdarza się, że do wypadku dojdzie, kiedy np. przebywamy na wyjeździe służbowym lub na wakacjach, a osoba opiekująca się naszym mieszkaniem podlała już kwiaty i zdążyła pójść do domu, zanim pękł nieszczęsny elastyczny wężyk przy toalecie. Gdy sąsiad pojawi się następnym razem, będzie już za późno, bowiem woda będzie się lała przez wiele godzin.

W takich sytuacjach najczęściej dochodzi do bardzo zaawansowanego zalania, po którym konieczne będzie przeprowadzenie osuszania podposadzkowego, a także skuteczne osuszanie ścian wewnętrznych.

Jak osuszyć posadzkę po zalaniu? Przede wszystkim – koniecznie musimy wezwać specjalistów, którzy na co dzień zajmują się profesjonalnym osuszaniem pomieszczeń. Fachowcy przeprowadzą proces krok po kroku, posiłkując się specjalistycznym sprzętem – m.in. pompami ciśnieniowymi wyposażonymi w separatory wody, które odprowadzają wypompowywaną wodę wprost do kanalizacji.

  • W pierwszej kolejności należy przeprowadzić osuszanie wstępne.
  • Następnie wywierca się kilka otworów w posadzce.
  • Przez wspomniane otwory fachowcy wypompowują wodę, która zgromadziła się pod podłogą.
  • Kiedy woda zostanie już usunięta, wdmuchuje się ciepłe powietrze, które osusza wszystkie warstwy izolacji.
  • Po przeprowadzeniu wspomnianych działań, w zalanych pomieszczeniach rozstawia się osuszacze, których zadaniem będzie całkowite dosuszenie.

Dlaczego należy powierzyć ten proces profesjonalnej firmie?

Aby przeprowadzić w naszym mieszkaniu lub domu osuszanie posadzki po zalaniu, musimy dysponować specjalnymi urządzeniami, bez których nie będzie możliwe przeprowadzenie tego procesu w sposób efektywny. Warto pamiętać, że nadmierna wilgoć zgromadzona pod posadzką będzie przyczyną naszych dalszych problemów – szczególnie zimą, kiedy woda zacznie zamarzać, w efekcie czego podłoga może nam popękać.

Cały proces osuszania podposadzkowego przeprowadzonego przez fachowców może potrwać nawet dwa tygodnie w przypadku bardzo rozległego zalania. Samodzielnie, nie dysponując fachowym sprzętem, nie będziemy w stanie wykonać tego zadania efektywnie, zaś wszelkie próby zajmą nam znacznie więcej czasu. Najlepiej od razu wynająć firmę, która skutecznie wysuszy naszą posadzkę.

570 45 45 05