Osuszanie mieszkania po zalaniu. Krok po kroku

Zalanie mieszkania może być spowodowane różnymi przyczynami, ale bezwzględnie zawsze wymaga szybkiej reakcji i przemyślanego działania. Prawidłowo przeprowadzone osuszanie po zalaniu pozwala ograniczyć wydatki związane z remontem i zapobiec rozwojowi grzybów oraz pleśni. Warto mieć świadomość, które przedmioty trzeba wyrzucić, a które można wyczyścić i osuszyć. Jak krok po kroku usuwać szkody w przypadku zalania? Jak prawidłowo przeprowadzić usuwanie wilgoci i osuszanie ścian?

Krok 1. Ocena przyczyny zalania i stopnia szkód

Zanim przystąpi się do doprowadzania mieszkania do stanu sprzed zalania, niezbędne jest ocenienie przyczyn wystąpienia szkód oraz ich stopnia. Jeśli istnieją jakiekolwiek wątpliwości co do konstrukcji budynku, to nie powinno się w nim przebywać. Należy również odłączyć prąd i gaz w zalanym mieszkaniu.

Do dalszych prac warto wyposażyć się w specjalną odzież ochronną. W przypadku niewielkiego zalania przez sąsiada na skutek awarii sieci wodociągowej nie potrzeba wykonywać remontów wymagających dużych nakładów finansowych. Konieczne jest jednak przewietrzenie wszystkich pomieszczeń i dokładne wysuszenie przedmiotów, które się w nich znajdują. Dzięki temu można uratować drewniane meble, ubrania, czy pościel. Warto też zamówić ekspertyzę, która pozwoli ocenić zawilgocenie tynków, ścian oraz warstw izolacji pod posadzką. Pozwoli to oszczędzić w późniejszym czasie poważniejszych prac naprawczych.

Oczywiście, w przypadku powodzi konieczny będzie generalny remont. Ze względu na bakterie znajdujące się w wodzie, domownicy muszą zdecydować się na usunięcie farb i tynków ze ścian. Przed rozpoczęciem procesu osuszania i usuwania skutków zalania niezbędne będzie również wyrzucenie rzeczy, które miały styczność z wodą.

Krok 2. Przygotowanie pomieszczeń do osuszania

Jednym z najprostszych i najskuteczniejszych rozwiązań do osuszania ścian i podłóg po zalaniu mieszkania są osuszacze powietrza. Wyróżnić można dwie podstawowe techniki osuszania:

  • Osuszanie ścian przy użyciu osuszaczy kondensacyjnych działające w zbliżony sposób do klimatyzacji, ponieważ są wyposażone w parownik i skraplacze, czyli schładzają pobrane powietrze, wyciągają z niego wilgoć i oddają je do pomieszczenia po ogrzaniu,
  • Osuszanie stref izolacji czyli styropianu znajdującego się pod posadzką. Specjalne pompy wtłaczają suche powietrze bezpośrednio do izolacji gwarantując pełne wysuszenie przestrzeni pod podłogą. Zanim rozpocznie się osuszanie ścian bądź stref izolacji, należy pamiętać o zamknięciu okien i kanałów wentylacyjnych oraz ich uszczelnieniu. Dobrze jest zapewnić przestrzeń między zawilgoconymi ścianami a meblami, które pozostały w mieszkaniu. Dodatkowo trzeba zapewnić zbiornik na odprowadzaną wodę. Bez względu na to, co było przyczyną zalania mieszkania, bardzo ważne jest to, aby osuszyć je możliwie jak najszybciej. Nasza firma sprecyzuje, który z procesów osuszania należy zastosować, tak aby przebiegał sprawnie i w jak najkrótszym czasie.

Krok 3. Proces osuszania mieszkania po zalaniu

Osuszanie budynków może trwać od 7 do 21 dni. Wszystko zależy od tego, jak duże było to zalanie. Oznacza to, że czas zależny jest od ilości wody, która spowodowała zniszczenia oraz od zakresu i obszaru zawilgocenia. Nie bez znaczenia jest rodzaj właściwości znajdujące się w materiałach budowlanych. Osuszanie domu lub mieszkania powinno być stale monitorowane poprzez przeprowadzanie testów wilgotności danych powierzchni i powietrza.

Krok 4. Ozonowanie

Ozonowanie jest jedną z najskuteczniejszych form usuwania szkodliwych dla zdrowia grzybów i pleśni. Ozon to gaz silnie reaktywny, co oznacza, że wchodzi w reakcję z innymi cząsteczkami i rozbija ich struktury. Zabieg ozonowania po usunięciu skutków zalania mieszkania powinien być przeprowadzany przez wyspecjalizowaną firmę.

Jak widać, osuszanie mieszkania po zalaniu wymaga przede wszystkim zastosowania odpowiednich urządzeń. Nie mając ich do dyspozycji ani także wiedzy, w jaki sposób przeprowadzić proces osuszania, najlepszym rozwiązaniem będzie skorzystanie z usług firmy, która pomoże szybko i skutecznie w odnowie mieszkania. Taką usługę znajdziesz w naszej ofercie. Dysponujemy nowoczesnymi urządzeniami, które pozwolą przywrócić Twoje mieszkanie do stanu sprzed zalania.

570 45 45 05