Jak osuszyć piwnicę z wilgoci budowlanej?

Wilgoć budowlana jest naturalnym zjawiskiem, które pojawia się w trakcie stawiania budynku z uwagi na rosnące tempo budowy. Niezależnie jednak od przyczyn powstawania, wilgoć budowlana nie jest zjawiskiem pożądanym. Jak się jej skutecznie pozbyć i jak zapobiegać gromadzeniu się wilgoci w piwnicy w przyszłości? W naszym poradniku znajdziesz odpowiedzi i wskazówki, jak przeprowadzić osuszanie piwnicy wewnątrz po budowie, przed remontem i w trakcie standardowego użytkowania.

Skąd bierze się wilgoć budowlana?

Piwnica jest pomieszczeniem, które w dużej części znajduje się poniżej wysokości gruntu. Z tego powodu cała ta kondygnacja będzie narażona na większe zawilgocenie. Wysoki poziom wód gruntowych w miejscu stawiania budynku sprawi, że piwnica będzie zachowywała się jak studnia, w której gromadzi się woda. Dlatego wybierając miejsce budowy warto zwrócić na jakość gleby. Duża zawartość gliny będzie naturalną izolacją. Poza wodą gruntową, na obecność wody w piwnicy wpływać mogą opady, które przy nieodpowiednim zabezpieczeniu również będą przedostawać się do pomieszczenia.

Wilgoć budowlana w nowym budynku

Woda wchodzi w skład betonu służącego do wylewek, dlatego wilgotne ściany w piwnicy lub podpiwniczeniu nowobudowanego domu nie są niczym niepokojącym. W połączeniu z wilgocią gleby i opadów, które pojawiają się w trakcie budowy, sprawiają, że ściany piwnicy bardzo długo pozostają wilgotne. Jeśli jednak piwnica jest już zamkniętym pomieszczeniem, a budowa szybko postępuje, nadchodzi czas na osuszanie piwnicy od wewnątrz. Osuszanie z wilgoci budowlanej jest o tyle istotne, że bardzo wpływa na stan budynku również w trakcie normalnego użytkowania. Dlatego też bardzo istotne jest odpowiednie osuszenie piwnicy po budowie.

Jak skutecznie przeprowadzić osuszanie piwnicy od wewnątrz w nowym budynku? 

O osuszaniu piwnicy należy pamiętać od samego początku i zamontować odpowiednią izolację. Nie sprawi ona, że piwnica wyschnie, ale będzie zabezpieczać ją przed nawracaniem wilgotności. Jeśli w trakcie budowy zadbano o izolację, kolejnym krokiem powinno osuszenie piwnicy od wewnątrz. Na tym etapie najlepszym sposobem na osuszanie tego pomieszczenia, będzie skorzystanie z usług profesjonalnej firmy. Ta z wykorzystaniem fachowego sprzętu oraz przy pomocy wyspecjalizowanych pracowników sprawi, że Twoja piwnica będzie w stanie, który nie tylko ułatwi dalsze prace, ale także ochroni fundamenty domu przed uszkodzeniem z powodu wilgoci.

Skąd bierze się wilgoć w piwnicy? 

Nawet najlepiej osuszona piwnica może ponownie zawilgotnieć. Przyczyny bywają różne, dlatego do odpowiedniej reakcji konieczne jest ich sprawdzenie. Wilgoć w piwnicy może wpłynąć na stan całego domu, ponieważ jest ona w stanie przedostać się na wyższe kondygnacje i spowodować wykwity pleśni na ścianach. Zbyt duży poziom wilgoci może też doprowadzić do uszkodzenia konstrukcji. Jakie mogą być przyczyny zbyt dużej wilgoci w piwnicy?

Kondensacja

Kondensacja czy pocenie się ścian występuje w postaci kropli wody, mokrych plam lub kałużach na podłogach i ścianach piwnicy. Wilgotne, ciepłe powietrze uderza w chłodne ściany fundamentowe lub nieizolowane rury z zimną wodą i powodują wilgoć. W przestrzeniach podziemnych kondensacja sprzyja gniciu drewna i atakom owadów, może też wypaczać i rozwarstwiać sklejkę. Aby zniwelować to zjawisko, możesz częściej wietrzyć piwnicę, zainstalować osuszacz, a w chłodniejsze dni zwiększyć tam ogrzewanie. Osuszanie piwnicy od wewnątrz w takim wypadku warto przeprowadzić zwłaszcza w jesienne lub zimowe miesiące.

Spływ

Deszcz i topiący się śnieg są najczęstszymi przyczynami zawilgocenia piwnicy. Spływ przesącza się przez porowatą wierzchnią warstwę gleby, a następnie zatrzymuje się na zwięzłej glebie w pobliżu podstawy fundamentu. Ciśnienie hydrostatyczne wtłacza wodę przez szczeliny lub pęknięcia w ścianach i fundamentach. Woda przepływa również przez porowate ściany dzięki działaniu kapilarnemu. Aby temu zapobiec, należy już na poziomie budowy czy solidnego remontu zadbać o prawidłowe uszczelnienie ścian, a pęknięcia jak najszybciej załatać.

570 45 45 05