Profesjonalne czyszczenie i dezynfekcja domu lub mieszkania to coraz częściej poszukiwana usługa. Do organizacji fachowego oczyszczania należy się jednaj przygotować. Planujesz zorganizować ozonowanie pomieszczeń i masz zwierzęta? Jeśli zastanawiasz się, w jaki sposób odkażanie pomieszczeń za pomocą ozonu wpłynie na twoich czworonożnych podopiecznych, spieszymy z pomocą. W naszym poradniku zebraliśmy najważniejsze informacje i wskazówki dotyczące ozonowania pomieszczeń, w których przebywają nie tylko ludzie, ale też zwierzęta.
Ozonowanie – rosnące zainteresowanie metodami profesjonalnego oczyszczania
Oczyszczanie pomieszczeń za pomocą ozonu zyskało na popularności w ciągu ostatnich dwóch lat. Z powodu pandemii i idących za nią lockdownów więcej czasu spędzamy w domu, dlatego zwracamy większą uwagę na czystość naszego otoczenia. Jednocześnie profesjonalna dezynfekcja jest w stanie oczyścić pomieszczenie z różnych drobnoustrojów, w tym wirusów, co zwiększa nasze bezpieczeństwo. Można jednak zadać sobie pytanie, czy ozonowanie pomieszczeń a zwierzęta to bezpieczny duet? Troszcząc się o naszych czworonożnych przyjaciół musimy pamiętać o nich podczas przygotowań do ozonowania.
Na czym polega ozonowanie?
Oczyszczanie przestrzeni za pomocą ozonu – gazu o zapachu świeżego powietrza i niebieskawym kolorze – pozwala pozbyć się różnego rodzaju zanieczyszczeń. Ozonowanie pomieszczeń umożliwia zarówno dezynfekcję (odkażanie), jak i dezynsekcję powierzchni. Oznacza to, że za jej pomocą można pozbyć się zarówno szkodliwych bakterii czy wirusów, jak i nieproszonych lokatorów w postaci karaluchów, prusaków, pcheł i innych. Do ozonowania wykorzystuje się specjalne urządzenia, zwykle są to ozonatory przedmuchowe, które wytwarzają ozon z tlenu zawartego w powietrzu.
Ozon – działanie na otoczenie
Ozon jest silnym utleniaczem, który spala zarazki, utleniając je do substancji, które nie wpływają na zdrowie. Jest też gazem drażniącym, a w większych stężeniach szkodliwym – dlatego bezwzględnie należy usunąć z ozonowanego pomieszczenia zwierzęta oraz samemu w nim nie przebywać.
Jak przygotować mieszkanie do ozonowania?
Aby ozonowanie było skuteczne, mieszkanie powinno być do tego odpowiednio przygotowane. W dużym skrócie – należy otworzyć wszystkie szafki i drzwi, unieść dywany – by gaz mógł zadziałać również pod nimi. Więcej informacji o tym, co zrobić przed czyszczeniem, znajdziesz w poradniku Ozonowanie – jak przygotować mieszkanie? Poniżej znajdziesz porady, jak przygotować do ozonowanie dom, w którym poza ludźmi mieszkają również koty czy psy.
Ozonowanie a zwierzęta domowe – co musisz wiedzieć?
Jak już wspominaliśmy, stosowanie ozonu w wysokim stężeniu może mieć działanie drażniące. Ozon jest szkodliwy dla drobnoustrojów, jednak będzie też negatywnie wpływać na inne żywe istoty przebywające w oczyszczanej przestrzeni. Dlatego koniecznie należy pamiętać, by na czas ozonowania zwierzęta zostały wyprowadzone na spacer. Po ozonowaniu, które w zależności od wielkości pomieszczenia oraz wydajności używanego sprzętu będzie trwać do kilku godzin, pomieszczenie należ wietrzyć przez co najmniej pół godziny. Po tym czasie w powietrzu będzie się jeszcze unosił zapach ozonu, jednak jego obecność nie będzie już nikomu zagrażała.
Kiedy zwierzęta mogą wrócić?
Twoi czworonożni podopieczni mogą wrócić po ozonowaniu razem z Tobą! Przed powrotem pomieszczenie należy przewietrzyć, żeby zmniejszyć stężeniu ozonu w powietrzu. Ze względu na wrażliwszy węch, kot lub pies może przez dłuższy czas być niespokojny, nie rozpoznając swoich zapachów. Aby mu to ułatwić, możesz przed ozonowaniem wynieść z domu lub mieszkania jego ulubioną zabawkę lub koc, a po zakończeniu oczyszczania przynieść je razem ze zwierzakiem.
Czy można zostawić zabawki i legowiska zwierząt na czas ozonowania?
Tak. Ozon nie osadza się na przedmiotach w stężeniu, które będzie zagrażało Tobie lub zwierzakom. W przypadku legowisk, warto podnieść je nieco nad ziemię i oprzeć np. na grubszych książkach, dzięki czemu ozon oczyści również przestrzenie pod nimi.
Co z miskami, żwirkiem i karmą?
Ozon utlenia się dość szybko, a po przejściu tego procesu zamienia się w dwuatomowy tlen. Dlatego też pojemniki na karmę ani nawet sama karma pozostawione w ozonowanym pomieszczeniu, po przeprowadzeniu oczyszczania będą bezpieczne.