Bezinwazyjne osuszanie murów sprawdza się wszędzie tam, gdzie przyczyną zawilgocenia jest kapilarne podciąganie wody z gruntów. Ogromną zaletą metody bezinwazyjnej jest szybkość montażu systemu niewymagającego ingerencji w struktury murów i fundamentów. Czy taka metoda osuszania budynków jest skuteczna? Poniżej przedstawiamy fakty i mity na ten temat.
Bezinwazyjne osuszanie budynków jest niemożliwe — MIT
Efekty zalania mieszkania mogą być przeróżne. W większości przypadków skala zniszczeń wywołanych przez wodę jest zależna od tego, ile jej się znalazło w budynku. Co istotne, osuszanie budynków w przypadku zalania nie musi się koniecznie wiązać z inwazyjnymi metodami.
Bezinwazyjne osuszanie polega między innymi na nagrzewaniu, kondensacji, absorpcji, iniekcji i wykorzystaniu mikrofal. Nagrzewanie to osuszanie budynków za pomocą dużych urządzeń ustawionych przy ścianach. Osuszają one powietrze i podnoszą jego temperaturę nawet do 40 stopni Celsjusza. To powoduje, że wilgoć w ścianach zaczyna intensywnie parować.
Usuwanie wilgoci za pomocą absorpcji polega na tym, że suche powietrze zbiera ze ścian cząsteczki wody. Urządzenia pobierają wtedy wilgotne powietrze, przepuszczają przez siebie i wypuszczają osuszone. Powtarzają one swój cykl tak długo, aż ściany nie zostaną pozbawione nadmiaru wilgoci. Osuszanie kondensacyjne działa na podobnej zasadzie. Proces polega na osuszaniu powietrza przez skraplanie pary wodnej, której duże ilości są przy mokrych murach. Dzięki temu obniża się poziom wilgoci w powietrzu, a cząsteczki wody odparowują z muru.
Budynki mieszkalne można również osuszać za pomocą mikrofal. Podgrzewają one środek murów, docierając do ich głębszych struktur, dzięki czemu skuteczniej je osuszają. Wilgoć ukryta głęboko w murach jest zamieniana w parę wodną i uwalnia się na zewnątrz.
Skuteczne osuszanie budynków wiąże się z całkowitym wyeliminowaniem przyczyny zalania — FAKT
Kompleksowe osuszanie budynków to przede wszystkim wykorzystanie wszystkich dostępnych rozwiązań. Ich efektywność zależy od stopnia zawilgocenia danej powierzchni. Dzięki zastosowaniu nowoczesnych urządzeń oraz metod osuszania można całkowicie wyeliminować cząsteczki wody z murów i powietrza. Ponadto można wyeliminować jeszcze zapach stęchlizny. Przyczyny zalania mogą z kolei być różne. Może dojść do rozszczelnienia izolacji murów, a także awarii rur dostarczających wodę do budynku mieszkalnego. Eliminując wszelkie przyczyny, zapobiega się kolejnym sytuacjom z powstawaniem wilgoci.
Bezinwazyjne osuszanie wykorzystuje polaryzację pola magnetycznego — FAKT
Pole magnetyczne jest odpowiedzialne za zawilgocenia kapilarne i cały czas zmienia swoją wartość. Bezinwazyjne osuszanie budynków wykorzystuje urządzenia, które pobierają energię z tego samego źródła, które powoduje podciąganie wody. Sprzęt tego typu nieustannie wykorzystuje fale pola magnetycznego i odczytuje ich wartość. Następnie równoważy ładunki elektryczne wody w ścianie i eliminuje zakłócenia elektryczne.
Podciąganie kapilarne jest nieuniknione przez czynniki atmosferyczne — MIT
Podciąganie kapilarne wilgoci w murach to jedna z najczęstszych przyczyn powstawania wilgoci. Znalezienie właściwego rozwiązania bardzo często pozwala wyeliminować zagrożenie. Warto jednak wiedzieć, że bezpośrednią przyczyną występowania tego zjawiska jest brak izolacji poziomej albo jej uszkodzenie. Podciąganie kapilarne można więc w pełni wyeliminować, jeśli zastosuje się odpowiednie metody izolacji murów.